پنج شنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۸

ثبت نام

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:۱۷

بهمن
۱۳۹۷
صفحه جهان: دو فراکسیون عمده مجلس عراق و حامی دولت این کشور روز سه شنبه در یک نشست ویژه بار دیگر بر مخالفت خود با حضور نظامی آمریکا در خاک کشورشان تاکید کردند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، فراکسیون «الفتح» به رهبری «هادی العامری» و «سائرون» مورد حمایت مقتدا صدر بعد از پایان این نشست، در بیانیه‌ای مشترک به موضع اخیر ترامپ واکنش نشان دادند و با حضور نظامی آمریکا در خاک کشورشان مخالفت کردند.
ترامپ چند روز پیش طی سخنانی بار دیگر گفته بود که نیروهای نظامی آمریکا در عراق می‌مانند تا مراقب ایران باشند.
برهم صالح رئیس جمهوری عراق روز دوشنبه در واکنش به این سخنان تاکید کرد که نیروهای آمریکا در چارچوب ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در عراق حضور یافته‌اند و ماموریتی که ترامپ گفته، برای آنان تعریف نشده و به اطلاع و موافقت بغداد نرسیده است.
در بیانیه پایانی آمده است که دو فراکسیون الفتح و سائرون با هرگونه حضور نظامی و وجود پایگاه‌های نظامی زمینی آمریکایی‌ها در خاک عراق مخالف هستند.
هادی العامری در این نشست در اظهاراتی گفت که عراق در برابر چالش‌های مهمی قرار دارد که باید از آنها به سلامت عبور کند و یکی از مهمترین این چالش‌ها مسئله حضور نظامیان آمریکا در خاک عراق است. وی اضافه کرد که قانون اساسی عراق با هرگونه حضور نیروی بیگانه در خاک کشور مخالف است.
این فرمانده سابق ارشد در تشکیلات الحشد الشعبی و دبیرکل سازمان بدر تاکید کرد که نمی‌خواهیم عراق سکوی تهدید علیه کشورهای همجوار باشد.
اظهارات ترامپ در طول روزهای گذشته با واکنش‌های تندی در داخل عراق مواجه شده و جناح‌های مختلف سیاسی و حتی مقامات بلندپایه عراقی، این اظهارات را زنگ خطری برای امنیت عمومی عراق دانسته و آن را به مثابه رویکرد واشنگتن برای تنش آفرینی در منطقه دانستند.
برهمین اساس نمایندگان مجلس عراق از جناح‌های مختلف خواستار تسریع در تصویب لایحه قانونی خروج نظامیان آمریکا از خاک عراق شده‌اند.
دو فراکسیون الفتح و سائرون در نشست مشترک امروز خود، علاوه بر بررسی مسئله خروج نظامیان آمریکا از عراق، موضوع اختلافات سیاسی دو طرفه و همچنین راهکارهای حمایت از دولت به منظور پیشبرد برنامه‌های اقتصادی و رفاهی‌اش را بحث و بررسی کردند.
در این جلسه «نصار الربیعی» عضو برجسته فراکسیون سائرون پیشنهاد تشکیل یک کمیته مشترک بین دو فراکسیون برای حل و فصل اختلافات فی ما بین را داد.
دو فراکسیون الفتح و سائرون هسته‌های اصلی دو فراکسیون فراگیرتر درمجلس عراق را تشکیل می‌دهند که الفتح هسته فراکسیون سازندگی و سائرون هسته فراکسیون اصلاح را هستند.


ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه: