یکشنبه, ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

ثبت نام

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:۱۸

مرداد
۱۳۹۷
صفحه خبر: بخش خبری: نمایندگان مجلس شورای اسلامی درجلسه علنی دیروز و بررسی طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی،با ادامه فعالیت علی ربیعی در دولت دوازدهم مخالفت کردند و سرانجام وی از همراهی دولت بازماند.
دکتر علی ربیعی دیروز 129 رای موافق استیضاح، 111 رای مخالف استیضاح و 3 رای ممتنع از مجموع 243 آرای ماخوذه مجلس را کسب کرد و بنابراین نمایندگان با ادامه مسئولیت وی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مخالفت کردند.
تقاضای استیضاح ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارشنبه گذشته با 40 امضا اعلام وصول شد.
وی پیش از این در 22 اسفند 96 نیز با تقاضای 24 نماینده در مجلس استیضاح شد اما باردیگر موفق به کسب رای اعتماد مجلس شد. ربیعی در 11 ماه گذشته سه بار است که استیضاح می‌شود. ربیعی از ابتدای دولت یازدهم سکان‌دار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود.
* اظهارات موافقان استیضاح ربیعی
نمایندگان موافق استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اظهارات خود تاکید کردند: سقف تعاونی‌ها در دوره مسئولیت علی ربیعی در این وزارتخانه 20 درصد کاهش یافته است.
محمود نگهبان سلامی به عنوان نخستین موافق استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مدیریت ربیعی باعث شده سقف تعاونی‌ها در اقتصاد 20 درصد کاهش یابد، ما امروز شاهدیم حدود 30 درصد تعاونی‌ها در زمانی ربیعی تعطیل شده‌اند.
وی اظهار داشت: استقرار وزیر تعاون تنها باعث شده که تعاونی‌ها کاهش یابند و ما نباید بگذاریم که این اتفاق بیافتد.
نماینده خواف و رشتخوار ادامه داد: متاسفانه امروز مدیریت ربیعی باعث شده که جامعه ما ناتوانتر از گذشته شود،کار و اشتغال برای جوانان سرابی شده است و مردم رفاه اجتماعی ندارند.
*رستمیان نماینده سلسله و دلفان:چرا با قضایای رئیس سازمان بهزیستی برخورد نمی‌کنید
علی رستمیان نماینده سلسله و دلفان نیز در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: من از طرف کمیسیون اجتماعی چند استان را در بحث مسائل حمایتی کمیته امداد و بهزیستی مورد نظارت و بررسی قرار دادم، در استان لرستان مسائل و مشکلاتی را در خصوص بهزیستی مشاهده کردم و وقتی به اسناد و مدارک رسیدم آقای بندپی رئیس سازمان بهزیستی به استان‌هایی که به صورت پایلوت بنده باید رسیدگی می‌کردم دستور دادند بنده را راه ندهند.
وی یادآور شد: رئیس سازمان بهزیستی به شهادت مجمع نمایندگان استان‌ لرستان در دو نوبت یک بار به معنای سفر کاری و یک بار به منظور همایش مدیران بهزیستی در استان لرستان حضور پیدا کرد.
*سلیمانی نماینده کنگاور:استیضاح وزیر تعاون به دلیل نرسیدن ما به مطالباتمان نیست
حسن سلیمانی نماینده کنگاور نیز در موافقت با استیضاح وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی گفت: در فضای مجازی گفته شده که نمایندگان به دلیل نرسیدن به مطالباتشان درخواست استیضاح کردند که چنین حرفی درست نیست.
وی گفت: استیضاح‌کنندگان براساس تشخیص‌ آنها طرح را امضاء کرده و هر چیز دیگری غیر از این واقعیت ندارد.
سلیمانی درادامه این سوال را مطرح کرد که چرا مدیریت آقای ربیعی این گونه شده است؟چرا در وزارت خانه از جوانان استفاده نمی‌شود؟ چرا در این وزارتخانه سهم 25 درصدی بخش تعاون در اقتصاد مورد توجه قرار نمی‌گیرد؟
*اکبری نماینده بجنورد: حضور ربیعی در وزارت کار نیازمند بازنگری ازسوی مجلس است
علی اکبری نماینده بجنورد نیز در موافقت با استیضاح وزیر تعاون گفت: ما نماینده مردم هستیم و سرمایه ما اعتماد مردم است، اما تکلیف‌مان در قبال این اعتماد چیست؟
وی اظهار داشت: تعدادی از نمایندگان براساس وظیفه‌شان نسبت به استیضاح وزیر کار اقدام کردند و حالا نمایندگان باید بر پایه اعتقاد به حق، عدالت و انصاف و براساس تکلیف شرعی و قانونی خود تصمیم منصفانه و خداپسندانه بگیرند.
وی خاطرنشان کرد: ربیعی در انجام وظایفش کوتاهی کرده و به تعهدات خود عمل نکرده است، حضور وی در وزارت کار نیازمند بازنگری نمایندگان و پیشگیری از خسارت است.
*مقصودی نماینده سبزوار: رئیس جمهور نباید وزیر کار را تاکنون در دولت نگه می‌داشت
حسین مقصودی نماینده سبزوار هم خطاب به رئیس جمهور گفت:‌ امروز وزیر مقصر نیست، شما که ادعای اتحاد ملی دارید، مقصر هستید اما وزیری که به صورت ناپلئونی رای آورد را نگه داشتید.
نماینده سبزوار خطاب به ربیعی اظهارداشت: شما آخر لابی گری و بازی کردن با احساسات مردم هستید، شما موجب فتنه‌هایی هستید که امروز مردم را به نظام بی‌اعتماد کرد، شما از اول انقلاب مسئولیت داشتید بگویید چه گلی بر سر این کشور زدید به جز این که بین کارگران اختلاف ایجاد کردید.
وی افزود: در بانک توسعه و تعاون یک و نیم میلیارد دلار از ذخیره این مملکت پول برداشت شد، آقای ربیعی جواب مردم و جواب مقام معظم رهبری را چه می‌خواهید بدهید.
*کمالی پور نماینده جیرفت: وزارت تعاون نتوانسته خواسته‌های جامعه هدف خود را محقق کند
یحیی کمالی‌پور نماینده جیرفت نیز گفت: وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی نتوانسته خواسته‌های جامعه هدف خود یعنی رضایتمندی و اشتغال‌زایی را تحقق دهد و دغدغه زیر مجموعه این وزارتخانه همچنان باقی است.
وی تصریح کرد: جنوب استان کرمان و جنوب ده‌ها استان دیگر شرایط بدی را از نظر اشتغال جوانان به ویژه جوانان تحصیلکرده خود دارند و وزیر باید دغدغه آنان را رفع می‌کرد.
وی افزود: بخش مهمی از اقتصاد کشور تحت مدیریت مجموعه شستا و پتروشیمی‌هایی است که زیر نظر وزیرند اما شستا نتوانسته شفاف‌سازی لازم را در مجموعه‌های اقتصادیش ایجاد کند و جلوی رانت و فساد جاری در این مجموعه‌ها را بگیرد.
*خادمی نماینده ایذه: نماینده کلان شهرها استیضاح را امضا نکردند
هدایت‌الله خادمی نماینده ایذه در مجلس که از دیگر سخنرانان موافق استیضاح ربیعی بود، گفت: هیچ کدام از نمایندگان کلان شهرها استیضاح را امضا نکردند، این یعنی مشکلی ندارند.
وی افزود: ایران هشت درصد منابع دنیا و یک درصد جمعیت دنیا را دارد، امروز دهه شصتی‌ها بیکار هستند و دهه هفتادی‌ها به آنها اضافه شدند، باید با عدد و ارقام بگوییم که سطح رفاه مردم چقدر ارتقا پیدا کرده است و برای کار و اشتغال چه اتفاقی افتاده است.
وی ادامه داد: تعاونی‌ها در شهرهای کوچک تعطیل شده‌اند، حتما وضعیت کلان شهرها خوب است، من کاری ندارم که آقای ربیعی کارگر است یا نه، ما وزیر و مدیر می‌خواهیم، کاری نداریم ایشان آذری است، بلوچ است یا لر است، نباید قوم‌گرایی را توسعه دهیم پس آقای ربیعی از این ادبیات استفاده نکنید.
*گودرزی نماینده ممسنی: اشتغال در کشور وضع خوبی ندارد
مسعود گودرزی نماینده ممسنی هم درموافقت با استیضاح وزیر تعاون گفت: در سال 93، کمتر از 300 هزار شغل ایجاد شده است، چرا اشتغال در کشور به این وضعیت رسیده است.
وی گفت: امروز وضعیت معیشت مردم به گونه‌ای است که یک کارگر با یک میلیون تومان درآمد دغدغه درمان و معیشت دارد البته که مردم بیشتر از فقر از تبعیض رنج می‌برند. توضیح دهید که برای رفع فقر و بهبود وضعیت بازنشستگان چه کرده‌اید؟
*یارمحمدی نماینده زاهدان: وزیر کار نتوانسته برنامه‌های خود را عملی کند
علیم یارمحمدی نماینده زاهدان در موافقت با استیضاح گفت: شخصیت حقیقی دکتر ربیعی برای من مورد احترام است، اما شخصیت حقوقی ایشان که به عنوان مدیر یک وزارتخانه‌های کشور است باید امروز مورد بررسی قرار گیرد.
وی ادامه داد: وزارتخانه ایشان بیشترین ارتباط را با جامعه دارد و باید دید که ایشان توانسته به برنامه‌های خود جامعه عمل بپوشاند.
وی تصریح کرد: در استان سیستان و بلوچستان 20 درصد تحت پوشش بیمه قراردارند و نسخه‌هایی که معاونین وزیر برای استان می‌پیچند براساس این آمار است جای تعجب دارد. از تعدادی شاغلینی که برای کشور، دولت اعلام می‌کنند باید بگویم استان سیستان و بلوچستان در حد صفر است.
*خجسته نماینده همدان: عده‌ای در استیضاح دفاع ناحق از وزیر نکنند
امیر خجسته نماینده همدان هم در موافقت گفت: تیم اقتصادی دولت باید با توجه به شرایط فعلی و تحریم اقتصادی و عدم پاسخگویی تعیین تکلیف شود.
وی ادامه داد: انتظار بر این بود که رئیس‌جمهور تیم اقتصادی را تعیین تکلیف کند، قول هم در این خصوص داده شد ولی متاسفانه عملی در این خصوص شاهد نبودیم.
وی افزود: وقتی دولت ضعف را در وزرا شاهد است باید تعیین تکلیف کند،‌ ما نباید استیضاح کنیم. ما منتظر بودیم ولی این امر عملی نشد و حال می‌بینیم که امروز استیضاح وزیر کار است، عده‌ای دفاع ناحق و ایجاد جوسازی نکنند.
*نوروزی نماینده رباط کریم: پتروشیمی‌ها دلارهای خود را به بازار بازنگردانده‌اند
حسن نوروزی نماینده رباط کریم هم در موافقت با استیضاح وزیر تعاون گفت:وزیر کار باید به ده‌ها مورد بحث تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی، خدمات درمانی، شستا، تعاونی‌ها و بیمارستان‌های تامین اجتماعی رسیدگی کند، خودتان انصاف داشته باشید آیا درست مدیریت کرده‌اید؟
نوروزی اضافه کرد: در برخی موارد مثل تامین اجتماعی موفقیت‌هایی بوده اما در حوزه کار و تعاون چندان موفق نبوده‌اید. در رباط‌کریم 45 تعاونی داریم که همه آنها وضع نابسامانی دارند و در استان تهران هم شرایط مشابهی وجود دارد.
*پورابراهیمی نماینده کرمان: به نام بیمه، تعاون و کار، کارهای کلان و بنگاه‌داری انجام می‌شود
محمدرضا پورابارهیمی نماینده کرمان گفت: شاکله تصمیمات بزرگ اقتصادی در وزارت تعاون انجام می‌شود، به نام بیمه، تعاون و کار، کارهای کلان و بنگاه‌داری انجام می‌شود.
وی افزود: هفته قبل در جلسه کمیسیون برای عرضه نشدن ارز پتروشیمی‌ها که متعلق به وزارت کار است را مطرح کردیم و این شرکتها عامل اخلال در نظام اقتصادی در قضیه نابسامانی‌های نرخ ارز هستند، یقه چه کسی را بگیریم؟
وی تصریح کرد: 327 شرکت زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی است و 187 شرکت زیر مجموعه صندوق بازنشستگی کشور هستند دهها شرکت زیر مجموعه صندوق بیمه عشایر و روستاییان هستند.
*اظهارات مخالفان استیضاح
در ادامه دو نفر از نمایندگان با استفاده از بخشی از وقت اختصاصی وزیر، از عملکرد ربیعی دفاع کردند.
*نماینده بوشهر در دفاع از وزیر تعاون: استیضاح ربیعی خلاف قانون است
نماینده بوشهر در مجلس، استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را خلاف قانون دانست و گفت: ما از این استیضاح و اتفاقات اخیر گلایه داریم.
عبدالحمید خدری با تاکید بر این که ملت ایران امروز نظاره‌گر تصمیم خردمندانه نمایندگان مجلس است، اظهار داشت: همگی به خوبی مفهوم استیضاح را می‌دانیم و این موضوع حق تمام نمایندگان است، اما کسانی که امروز با فضاسازی و سم‌پاشی جایگاه و شان مجلس شورای اسلامی ‌را به عدم رای اعتماد به ربیعی گره زده‌اند، کاری خلاف اخلاق انجام داده‌اند.
وی با بیان این که از هیات رئیسه گلایه‌مندیم، یادآور شد: استیضاح ربیعی بدون تشریفات قانونی منجر به تذکر آیین‌نامه‌ای من شد، آقای لاریجانی پاسخ شما قانع‌کننده نبود.
وی گفت: این استیضاح خلاف قانون است، هیات رئیسه به سوگندی که یاد کرد عمل نکرده است، برای نقض این سوگند کفاره پرداخت کنید.
خدری تاکید کرد: ما وزیری می‌خواهیم که کارگر بوده و درد کارگر را بفهمد، ما وزیری می‌خواهیم که خود از جامعه کارگری باشد. ما از جامعه ارباب و رعیتی بیزاریم، اگر امروز ربیعی در جامعه کارگری حضور پیدا می‌کند چون خود کارگر است. هفته‌ای سه شب در اتاق‌اش می‌خوابد چرا که درد کارگر را می‌فهمد.
*پزشکیان نماینده تبریز در دفاع از وزیر تعاون: نمی‌توانند با تهمت به ربیعی رای مجلس را بگیرند
نایب رئیس مجلس هم در دفاع از ربیعی گفت: عده‌ای با بی‌انصافی و تهمت نمی‌توانند باعث فشار به مجلس برای انداختن وزیر تعاون شوند، نمایندگان از حیثیت مجلس دفاع می‌کنند و به حق رای می‌دهند.
دکتر مسعود پزشکیان اظهارداشت: فضا به گونه‌ای شده که عده‌ای می‌گویند اگر به وزیر تعاون رای دهید و استیضاح رای نیاورد، یعنی شما پول گرفته اید و وزیر لابی کرده است.
وی افزود: این چه وضع سخن گفتن است چرا به نمایندگان انگ و تهمت می‌زنید؟ چرا عده‌ای با فشار می‌خواهند که استیضاح وزیر رای بیاورد.
وی اظهار داشت: حیثیت مجلس زمانی از بین می‌رود که با فشار و اجبار رای دهد، چرا به اجبار می‌خواهید نمایندگان طوری رای دهند که وزیر بیافتد، این چه وضعی و فضایی است که ایجاده شده است.
پزشکیان ادامه داد: کسی پول و باج نگرفته است، این صحبت‌ها انصاف نیست من به ربیعی رای می‌دهم و با استیضاح مخالفت می‌کنم به دلیل معیارهایی که دارم، اجازه ندهید این حرف‌ها در ذهنتان اثر بگذارد.
وی تاکید کرد: بین حق و باطل چهار انگشت بیشتر فاصله نیست چرا فقط به شنیده‌ها اکتفا می‌کنید چرا براساس شنیده‌ها می‌خواهید رای دهید چون در فضای مجازی یک موضوع توسط یک نفر علیه وزیر مطرح شده پس باید وزیر برود آخر این چه حرفی است از کجا معلوم آن حرف‌ها درست باشد.
نایب رئیس مجلس یادآور شد: ما مسلمانیم به خدا اعتقاد داریم چرا آخر تهمت می‌زنید چرا از پشت تریبون حرف‌های غیر واقعی علیه وزیر می‌زنید.
پزشکیان افزود: من در دولت آقای خاتمی وزیر بودم در همان سال هم کارگران تجمع می‌کردند در دولت احمدی نژاد هم کارگران تجمع می‌کردند، این به افراد بستگی ندارد.
*ربیعی: هیچ یک از استیضاح کنندگان با آمار و ارقام صحبت نکردند
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دفاع از عملکرد خود گفت: همه ارکان نظام باید درباره چرایی ایجاد نابسامانی‌های کشور جوابگو باشند. باید با هم کار کنیم و تصمیم بگیریم تا حقوق کارگران افزایش یابد.
علی ربیعی افزود: وام‌های ارزان را دنبال کردم، بیش از همه سفره خالی مردم را درک می‌کنم اما شما می‌گویید «باز فلانی گریه کرد و مجلس را فریب داد».
ربیعی ادامه داد: در کمتر از یک سال برای سومین بار است که به مجلس می‌آیم و خدا را شکر می‌کنم که دو بار توانستم مجددا رای شما را به دست آورم. به لاریجانی گفتم در هر شرایطی در خدمت مجلس هستم. هر وقت کمیسیون بنده را احضار کرد در کمیسیون حضور یافتم و منظم‌ترین فرد برای حضور در کمیسیون‌های مجلس بودم. در جلسه علنی و غیرعلنی متاسفانه مواردی مطرح شد و اکنون نیز خارج از 10 بند استیضاح به بنده گفتند شام معاویه و یزید می‌دهند. بغض و گریه می‌کنم به بنده یک چیز می‌گویند، می‌خندم چیز دیگری می‌گویند. چه بکنم؟ بنده فقط به محورها جواب می‌دهم و وارد حاشیه‌ها نمی‌شود.
وی افزود: آثار رفتار ترامپ ناجوانمرد و یغماگر را در کشور و برخی ناآرامی‌ها را در کشور داریم اما متصل کردن این مسئله به حیثیت یک فرد و به حیثیت مجلس درست است؟ اگر با رفتن بنده فقر کمتر شد و شرایط اقتصادی درست می‌شود، می‌روم و به گوشه‌ای از کشور می‌روم و کار خودم را انجام می‌دهم. منصفانه این است که آمار و ارقامی بر علیه بنده بیان می‌کردید که متاسفانه هیچ یک از استیضاح کنندگان این چنین صحبت نکردند. یکی از آنان گفت چرا مجلس تنها وزیری که پاسخگوست را استیضاح می‌کند؟
ربیعی گفت: به بیش از 90 درصد سوالات استیضاح که چهار ماه قبل مطرح شد، پاسخ داده‌ام. نمی‌دانم در این چهار ماه اتفاقی افتاد که بنده نتوانستم از آن شرایط برای بهبود وضعیت استفاده کنم؟ اولین وزیری بودم که در دولت آژیر کشیدم و طرح و لایحه دادم.
وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: وزارت تعاون بزرگترین وزارتخانه اجتماعی است که باید سرریز مسائل اجتماعی را تحمل کند و خودش متولی آسیب‌های اجتماعی نیست. این وزارتخانه باید آثار آسیب‌سازی هر سه قوه را جواب دهد و خودش تولید آسیب نمی‌کند. نمایندگان صدیقی که می‌خواهند مشکلات مردم را حل کنند بیشترین تحقیق را در وزارتخانه بنده مشاهده می‌کنند. با تمام وجود هر کاری را که مجلس می‌خواهد برای مردم انجام دهد، انجام می‌دهم. به قول آقای آهنگران اگر دیر آمدم مجروح بودم.
وی افزود: در این چهار سال مثل سربازهای گمنام با چراغ خاموش اقداماتی انجام دادم. از تجمع کارگران و بازنشستگان مقابل مجلس سخن گفتید اما نگفتید که ما برای آنان چه اقداماتی انجام دادیم که دیگر مقابل مجلس تجمع نمی‌کنند. آیا بنده روش پلکانی (حقوق) را ابداع نکردم و فاصله 400 – 500 هزار تومانی را به یک میلیون 200 هزار تا یک میلیون 300 هزار تومان افزایش ندادم؟
ربیعی گفت: آیا اجرای اقتصاد مقاومتی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است؟ اما بنده برای اجرایی شدن آنها اقدامات متعددی انجام دادم. امروز چه شاخصی از عملکرد ضعیف بنده ارائه کردید؟ بیشترین سفر استانی را دارم، هفته‌ای سه شب در محل کارم خوابیدم. 1200 کیلومتر سفر استانی رفتم. ناتوانی وزارتخانه را با کدام شاخص بیان کردید؟
وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی درباره اینکه چرا بخش تعاون به سهم 25 درصدی نرسیده یک بار توضیح دادم و اتاق‌های تعاون بیانیه داد. تعاونی‌های مرده را غربال کردم و برخی از آنها را جان دادم. چند بانک و صندوق را در هم آمیختم تا بنیه مالی تعاونی‌ها تقویت شود. همه ارکان نظام باید درباره چرایی ایجاد نابسامانی‌های کشور جوابگو باشند. باید با هم کار کنیم و تصمیم بگیریم تا حقوق کارگران افزایش یابد. وام‌های ارزان را دنبال کردم. بیش از همه سفره خالی را درک می‌کنم. اما شما می‌گویید «باز گریه» کرد.
وی در ادامه بیان کرد: تمام بازنشستگان می‌دانند که من برای آنها تلاش کردم و می‌دانند که از هر فرصتی که داشته باشم برای کمک به آنها تلاش می‌کنم. نباید در مجلس حرفهایی زده شود که مردم ناامید شوند و اگر امکانات من به اندازه‌ای است که بتوانم همسان سازی انجام دهم، همسان‌سازی 30 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد. مگر همچین پولی را مجلس در اختیار من قرار می‌دهد.
وی افزود:‌ استیضاح کنندگان درخصوص بیمه بازنشستگان روستایی و عشایر مطالبی را مطرح کردند. این افراد بگویند کدام بند اجرا نشده است؟ در یک سال اخیر با آمدن آقای مهدوی و زحماتی که کشیدند ما به هر استان حکم بازنشستگی می‌دهیم. ما حکم 30 هزار بازنشسته را درهمین یک سال صادر کردیم. نمایندگان حتی حاضر نشدند مطالعه کنند تا ببینند کدام بند اجرایی نشده است. در این دوره تمامی مواد به طور کامل درحال اجرا شدن است.
ربیعی در ادامه تصریح کرد: سوال دیگری که مطرح شده است این است که چرا مقام وزارت به وعده‌ها عمل نمی‌کند. من بخشی از وعده‌هایی که عمل نکردم در دقایقی اعلام کردم. در تامین اجتماعی در همین 5 سال اخیر در برخی از استان‌ها به اندازه 40 سال ما تخت و درمانگاه اضافه کردیم. شستا را من نساختم بلکه بنگاهها را به من تحویل دادند. بنگاهها را به زور به صندوق‌ها دادند. اما از روزی که آمدم گسترش درمان در تامین اجتماعی که در حوزه من بوده است سعی کردم به بهترین شکل انجام دهم و به مناطق محروم بروم.
وی خاطرنشان کرد: اگر منابع من بیشتر شود قطعا می‌توانم اقدامات بیشتری انجام دهم. بعضی می‌گویند که چرا تعداد 28 هزار تا به 80 هزار تا رسیده است؟ بنده باید بگویم که به بالای صد هزار رسیده است و دلیل آن این نیست که هزینه‌های پرسنلی ما افزایش پیدا کرده است بلکه تعداد بازنشستگان است که افزایش یافته است. ظرف 4 سال یک و نیم میلیون به بازنشستگان اضافه شده است. دوران بحران صندوق‌ها رسیده است. بنده اتفاقا تدبیری اندیشیده‌ام و بنا دارم تامین اجتماعی را به سمتی ببرم که نسل‌های اینده با مشکل روبرو نشوند. بالا رفتن این عدد دلیل علمی دارد.
ربیعی در ادامه اظهار کرد: متاسفانه اگر گریه کنیم یک چیز می‌گویند و اگر بخندیم یک چیز می‌گویند. به من می‌گویند در استان‌ها دوره گردی دارید اگر من به استان‌ها می‌روم آیا شما در نظر نمی‌گیرید که سرمایه اجتماعی پایین آمده است و اعتماد نیز کاهش یافته است. یک وزیر زمانی که به یک سیاه چادر می‌رود و یا به روستاها می‌رود آیا حسن است یا قبح است؟ در مورد دیگری دوستان در خصوص نرخ بیکاری صحبت کردند بنده بیش از همه می‌دانم که بیش از 25 درصد تحصیلکرده‌ها بیکار هستند. بنده سوال می‌کنم که آیا بیکاری محصول وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی است؟ بیکاری محصول سیاست‌های کلان پولی و مالی است که همه ما با یکدیگر در این زمینه تصمیم می‌گیریم. بیکاری محصول سیاست‌های تولید و بازار کار است. هیچ بند قانونی وجود ندارد که بنده نسبت به بیکاری مسئولیت داشته باشم. اما من خودم را وزیر بیکاران نامیدم و احساس می‌کنم که مقام رهبری تمایل دارند کسی پرچم بیکاری را در دولت بالا ببرد و من داوطلبانه این امر را پذیرفتم. و در صحبت‌هایم خواهم گفت که اتفاقا آنچه که امروز در این حوزه رخ داده است ناشی از سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت ما بوده است. اگر امروز آب باریکه‌ای نیز در اشتغال وجود دارد ناشی از تلاش‌ها و سیاست‌های ما بوده است.
وی در ادامه اظهار کرد: من از این که این موارد استیضاح در دوره قبل به همین گونه مطرح شد و دوباره امروز وقت شما را بگیریم و براساس همان مطالب نکاتی را عرض می‌کنم از شما پوزش می‌خواهم. 13 نماینده‌ای که در موافقت با استیضاح صحبت کردند مطالبی را مطرح کردند. بنده پس از صحبت دو نماینده دیگر یکجا به همه موارد پاسخ می‌دهم فقط در خصوص سوال آقای نوروزی باید بگویم که به خدا پناه ببرید چیزی بدون تحقیق در تریبون‌ها اعلام نکنید اگر آقای نوروزی شما تیمی را بگذارید و چنین چیزی را که گفتید صحت داشته باشد والله یک روز دراین وزارت خانه نخواهم ماند. بنده خودم از این وزارت خانه می‌روم. بنده انتظار داشتم که آقای نوروزی گروهی را می‌گذاشت و در این زمینه تحقیق می‌کرد و سپس در پشت تریبون اعلام می‌کرد.


ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه: