جمعه, ۰۱ شهریور ۱۳۹۸

ثبت نام

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:۲۳

دی
۱۳۹۶
صفحه خبر: مراسم اولین سالگرد درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر پنجشنبه (21 دی ماه) با حضور گسترده مردم و مسئولان در مدرسه عالی شهید مطهری برگزار شد.
دراین مراسم همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهور، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، علی اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سید حسن و سید علی خمینی نوادگان بنیانگذار جمهوری اسلامی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و مسئولان لشگری و کشوری حضورداشتند.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی در این مراسم، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را مجاهد نستوه و مبارز مومن دانست و گفت: این جمعیت ادامه حضور میلیونی جامعه اسلامی در مراسم تشییع و به خاک سپاری پیکر این فرزند و سرباز راستین امام و یار دیرین رهبری است. جهاتی در این حضور وجود دارد که می‌تواند راه آینده نظام را روشن نماید.
وی با تاکید بر اینکه بزرگی آیت‌الله هاشمی به این است که مردم را بزرگ می‌دید، گفت: امروزه همه از عقلانیت هاشمی در نظر و اعتدال او در عمل می‌گویند؛ چه آنجا که فرصت خطبه داشت و چه آن زمان که فرصت خطبه نداشت، می‌دانست که این روش می‌تواند نظام را پیش ببرد.
وی تصریح کرد: حضور مردم به جهت مجاهدت‌ها و خدمات خالصانه سربازی است که از یک روستای گمنام به میدان آمد و خالصانه و خادمانه برای نظام و انقلاب اسلامی جانفشانی کرد و به تعبیر امام تا مرز شهادت پیش رفت و همه خطرها را به جان خرید.
وی اظهار کرد: عده‌ای که به شهادت رسیدند به عهد خویش پایدار بودند. اما بر کسانی که در فراز و فرود انقلاب و نظام از عهد با رهبری نظام تخطی نکردند، باید درود فرستاد.
جوادی آملی یادآور شد: آیت‌الله هاشمی از ابتدا تا انتها درصدد اسلام و انقلاب و ایران و رساندن ایران به جایگاه شایسته بود و تا آخر بر همین عهد ماند. بزرگداشت آیت‌الله هاشمی نشان زیبا و افتخار ارزشمندی برای جامعه است. این حضور باعث شد چهره آقای هاشمی به جهانیان نشان داده شود. عده‌ای در این راه رادمردانه همه آنچه لازم است را به میدان آوردند تا چهره‌های اهل ایثار و نثار خود را نشان دهند.
وی گفت: درود بر امام راحل که چنین انسانی را پروراند تا با هوش و خلاقیتش بتواند اسلام و جامعه اسلامی را به جایگاه رفیع برساند.
سخنران مراسم سالگرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به پیام رهبری برای درگذشت ایشان، گفت: این مجاهدت‌ها و همیاری و همکاری‌ها نشان از عظمت و والایی است. امام راحل آیت‌الله هاشمی و مقام معظم رهبری را کنار هم گذاشتند و این با هم بودن را برای جامعه مفید دانستند، این دو نفر پیوند خود را نشکستند.
وی ادامه داد: دیگر احدی نمی‌تواند از کم لطفی و بی‌مهری بگوید و دیگر غباری نمی‌تواند این خورشید را برای جامعه تیره کند.
جوادی آملی گفت: این حضور به خاطر روش و منشی است که آقای هاشمی از ابتدا تا پایان از خود نشان داد. امروزه همه از عقلانیت هاشمی در نظر و اعتدال او در عمل می‌گویند؛ چه آنجا که فرصت خطبه داشت و چه آن زمان که اجازه خطبه نداشت، می‌دانست که این روش می‌تواند نظام را پیش ببرد.
وی تاکید کرد: سلوک اخلاقی و مرام انسانی و منش والای دوستی او را کسی فراموش نمی‌کند. چه آنگاه که در کنج زندان و چه آنگاه که در اوج قدرت بود یک روش داشت و بزرگی او به این است که مردم را بزرگ می‌دید. آیت‌الله هاشمی به رغم اینکه به همه مقامات دنیا رسید، دنیا برای او بی‌ارزش بود و به رغم همه بی‌مهری‌ها صالحانه می‌زیست.
وی گفت: ایشان فرمود یک روز از شکنجه گاه آمدم و همه سر و صورتم را خون گرفته بود و کشان کشان مرا به زندان آوردند. این مقاومت و ایثار از شکنجه گاه برای آقای هاشمی به ارمغان آمده است.
وی گفت:‌ای مردم بدانید که ایران اسلامی از انسان‌هایی حمایت می‌کند که بر این مسیر تاکید داشتند و با این شعار رخت بربستند، اعتدال و عقلانیت راه درست عمل است. امروز باید ادامه این مسیر را با شواهد و قرائن و سخنانی که از آیت‌الله هاشمی مانده است ادامه دهیم.
مرتضی جوادی آملی گفت: سال 57 این انقلاب به زعامت یک رهبری روحانی انجام شد و مردم رشید ایران به افتخار جمهوری اسلامی نائل آمدند. جمهوری اسلامی به رغم این چهل سال، هنوز تعریف و تبیین نشده است.
وی افزود: ما عقلانیت و اعتدال آیت‌الله هاشمی را یک روش برای فهم جمهوری اسلامی می‌دانیم. اما هنوز اسلام به میدان نیامده و جمهور راه خود را پیدا نکرده است.
سخنران مراسم سالگرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی از قرآن مفاهیمی را برای مسائل روز تعبیر می‌کرد. او فقه آزاد و اسلام آزاد می‌خواست؛ تا بر اساس تفقه در دین و با روش اعتدال بتواند نظام اسلامی را بسازد. ما بنا نیست بر اساس عقلانیت و روش اعتدالی حرکت کنیم، بدون اینکه در فقه و دین چیزی بیاموزیم؛ این مورد غفلت است.
وی افزود: اگر در سال 57 نظام اسلامی با این شعار آمده است، باید همه بدانیم جمهوری اسلامی در آغاز راه است. این جمهور عظیم به میدان آمدند؛ اما این را می‌فهمیدند که آیت‌الله هاشمی به نظامی اندیشد که شایسته اسلام و ایران باشد. این مساله‌ای است که باید دنبال شود.
وی گفت: آیت‌الله هاشمی به اندازه ظرفیتی که از جامعه می‌دید از اسلام حرف می‌زد. زمینه‌هایی که به برکت این رحلت پیش آمده را باید استفاده کرد.
وی در پایان گفت: جمهوری اسلامی بدون تردید بزرگترین شعار دنیا است که بالاتر از آن هیچ نظامی جز حکومت بقیه‌الله نیست. جامعه نظام و رهبری را دوست دارد. اجازه ندهیم زمینه‌های این نظام محدود شود. اکنون زمینه‌های فراوانی فراهم است.
محسن هاشمی: شرمنده مردم مهربان هستیم
محسن هاشمی رفسنجانی هم در این مراسم با قدر دانی از حاضران در مراسم گفت: یک سال از فقدان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گذشت و ما واقعا شرمنده مردم مهربان شدیم که به همراه علما، فضلا، مراجع، اساتید و فرهیختگان و مردم ما را همدردی کردند.
وی گفت:از همه مردم تشکر می‌کنم، نه به عنوان فرزند ایشان بلکه به عنوان کسی که 50 سال شاهد تلاش‌ها و مجاهد این اسوه صبر بودم لازم است از مردم تشکر کنم.
وی تاکید کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با صبوری برای این که ایرانی آباد و آزاد داشته باشیم تلاش‌های فراوان کرد.
فرزند مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: ایشان همیشه فکر می‌کردند که ایران ظرفیت بالایی برای رفاه مردم دارد و باید تلاش کنیم با دوری از افراط و تفریط فضایی ایجاد کنیم که مشکلات مردم از میان برداشته شود و در دنیا سربلند باشیم تا هم مشکلات داخلی و هم جهان اسلام حل شود.
وی افزود: با قدرت گیری می‌توان مشکل مردم فلسطین را نیز حل کرد و امیدوارم همان‌طور که آیت‌الله هاشمی فکر می‌کردند جهل و فقر از ایران اسلامی برود و شاهد رفاه حال مردم باشیم و بتوانیم راه هاشمی را ادامه دهیم.
گزارش خبرنگاران روزنامه جمهوری اسلامی حاکی است مشارکت مردم در مراسم سالگرد رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بسیار چشمگیر و گسترده بود به طوری که دقایقی قبل از ساعت شروع مراسم عده زیادی در مسجد شهید مطهری حضور داشتند و در طول مراسم، چند بار مسجد پر از جمعیت شد. نکته قابل توجه اینکه عده‌ای از حاضران در مراسم، از شهرهای مختلف به تهران آمده بودند. در میان شرکت کنندگان تعداد قابل توجهی از اتباع سایر کشورها نیز مشاهده می‌شد از جمله حجت‌الاسلام شیخ کاظم عمری فرزند مرحوم آیت‌الله عمری که گفت من از مدینه منوره برای شرکت در این مراسم آمده‌ام.


ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه: