جمعه, ۰۱ شهریور ۱۳۹۸

ثبت نام

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:۱۳

دی
۱۳۹۶
صفحه خبر: فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گزارش کار سال 2017 میلادی، دفاع از برجام را در این سال، لحظاتی دشوار برای «چندجانبه گرایی» نامید و تاکید کرد که این اتحادیه (در سال 2018 میلادی) همچنان به تلاشهای خود برای اجرای برجام توسط همه طرفها ادامه خواهد داد.
موگرینی در گزارش کار پایان سال 2017 میلادی که در سایت شخصی او منتشر شد نوشت: در سال 2017 میلادی پس از اعلام تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای تایید نکردن دوباره توافق هسته‌ای با ایران، لحظات دشواری برای چندجانبه گرایی ایجاد شد.
وی با اشاره به بیانیه‌ای که در آن زمان در واکنش به این تصمیم ترامپ منتشر کرد و همچنین ریاست او بر جلسه کمیسیون مشترک برجام در نیویورک در ماه سپتامبر، افزود: در آن جلسه ما بار دیگر تاکید کردیم که ایران در حال اجرای توافق هسته‌ای است و این مساله را آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 9 بار تایید کرده است.
موگرینی ادامه داد: اتحادیه اروپا به عنوان یک قدرت قابل اعتماد و چندجانبه، همچنان برای اجرای توافق هسته‌ای توسط تمام طرفها کار خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، تصمیم آمریکا درباره عدم تایید ادعای پایبندی ایران به برجام در تاریخ 13 اکتبر 2017 (21 مهر ماه 96) با واکنش‌های مخالف طرف‌های دیگر توافق هسته‌ای و اتحادیه اروپا رو به رو شده بطوری که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه سایر قدرت‌های جهانی شریک در برجام بارها بر نتیجه بخش بودن توافق هسته‌ای و لزوم حفظ توافق و ادامه پایبندی همه طرفها تاکید کرده‌اند.
آخرین جلسه کمیسیون مشترک برجام در سال 2017 روز چهارشنبه 13 دسامبر (22 آذر) در وین برگزار شد و عباس عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان در پایان این نشست گفت: تمامی اعضای 1+5 خیلی صریح و شفاف به آمریکا اعتراض و تاکید کردند که آمریکا باید تعهدات خودش را بطور کامل و دقیق انجام دهد.
موگرینی در سال 2017 بارها بر ضرورت حفظ و تداوم اجرای برجام تاکید کرد و در این زمینه، اتحادیه اروپا را در موضعی آشکار در برابر دولت آمریکا قرار داد. یک روز پیش از جلسه آذر ماه کمیسیون مشترک برجام، موگرینی در اظهاراتی در پارلمان اروپا با دفاع از توافق هسته‌ای با ایران، تعامل با ایران را به نفع کل منطقه خاورمیانه دانست و گفت: اطمینان دارم آمریکا نیز به اجرای کامل برجام متعهد خواهد بود و این پیام را از وزیر خارجه آمریکا دریافت کردیم.


ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه: