جمعه, ۰۲ فروردین ۱۳۹۸

ثبت نام

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:۱۳

دی
۱۳۹۶
صفحه اقتصادی: مدیرعامل بانک مسکن از ارائه پیشنهاد وام جدید مسکن خبر داد و گفت: در صورت تصویب این وام در مجلس، مردم با سپرده‌گذاری 20میلیون تومان می‌توانند 80میلیون تومان وام مسکن ارزان‌قیمت دریافت کنند.
محمدهاشم بت‌شکن در مراسم آغاز عملیات اجرایی برنامه نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده با کلنگ‌زنی پروژه مسکونی محله سیروس با اشاره به این‌که به‌ازای نوسازی هر واحد مسکونی حدود دو نفر اشتغال ایجاد می‌شود، اظهار کرد: وظیفه بانک مسکن حمایت از انبوه‌‌سازان و شرکت‌های ساختمانی در بخش توسعه‌ای زیرساخت‌ها و شهرهای جدید و بازآفرینی شهری است، در این زمینه در دولت یازدهم برنامه‌های خوبی برای اعطای تسهیلات اجرا شد که نتیجه آن این بوده که سال گذشته 70 درصد رشد پرداخت تسهیلات در بانک مسکن داشته‌ایم.
وی با بیان این‌که 140 هزار واحد تسهیلات پرداخت شده است، تصریح کرد: حدود 70 هزار میلیارد ریال برای 150 هزار واحد وام خرید پرداخت شده و امسال با رشد 55درصدی تسهیلات خرید و رشد 23درصدی در تعداد مواجه بوده‌ایم.
وی با ابراز این‌که بهره تسهیلات خرید مسکن تک‌رقمی و برای بافت فرسوده 8 درصد و سایر بافت‌ها 9.5 درصد است، افزود: در صندوق یکم تا امروز 334 هزار نفر با متوسط 22 میلیون تومان سپرده‌گذاری کرده‌اند، همچنین 60 هزار میلیارد ریال در بانک مسکن تجهیز منابع صورت گرفته و مردم از تسهیلات ارزان‌قیمت استفاده می‌کنند.
وی با اعلام این‌که به‌ازای هر 6 ماه دوبرابر میزان سپرده‌گذاری وام ارزان‌قیمت به مردم پرداخت می‌شود، گفت: در تهران برای زوج‌های جوان با احتساب اصل سپرده 240 میلیون تومان وام خرید پرداخت می‌شود.
مدیرعامل بانک مسکن با یادآوری این‌که در بافت فرسوده از 36 هزار فقره وام پرداخت‌شده سهم بانک مسکن 32 هزار فقره بوده است و این برنامه همچنان ادامه خواهد داشت، اظهار کرد: براساس برنامه باید سالانه 300 هزار فقره تسهیلات برای نوسازی بافت‌های فرسوده پرداخت شود اما به‌دلیل کمبود بودجه این برنامه عملیاتی نشده است.
بت‌شکن با اشاره به این‌‌که بانک با اتکا به نوآوری خودش برای تامین تسهیلات برنامه‌های متعددی را در دستور کار دارد، گفت: یکی از این برنامه‌ها این است که تسهیلات ساخت با متوسط 40 میلیون تومان با سود 18 درصد را به سازندگان پرداخت می‌کنیم و اگر یارانه سود پرداخت شود 9 درصد سود این تسهیلات کاهش می‌یابد.
وی ادامه داد: روش دوم پرداخت تسهیلات خرید و ساخت از محل حساب سپرده صندوق یکم است؛‌ با فرض تصویب لایحه بودجه 97 بالغ بر 2500 میلیارد تومان دولت برای احیای بافت‌های فرسوده تجهیز منابع صورت می‌گیرد و به همین اندازه نیز بانک مسکن تجهیز منابع می‌کند.
وی از ارائه پیشنهاد پرداخت 100 هزار فقره 40 میلیون تومانی در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خبر داد و با ابراز امیدواری برای تصویب آن در کمیسیون تلفیق گفت: براساس طرح جدید برای زوج‌های جوان 10 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه وام مسکن به‌شرط سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز یکم پرداخت می‌شود.
وی با اشاره به جزئیات این برنامه گفت: چنانچه یک ساله 20 میلیون تومان (10 میلیون توسط متقاضی و 10 میلیون توسط بانک) سپرده‌گذاری شود، 40 میلیون تومان وام با سود 8 درصد در بافت فرسوده، 2 سال سپرده‌گذاری 60 میلیون تومان و به‌ازای 3 سال سپرده‌گذاری 80 میلیون تومان وام پرداخت می‌شود.
مدیرعامل بانک مسکن ابراز امیدواری کرد این طرح در مجلس تصویب شود.
عضو هیئت مدیره بانک مسکن از افزایش 22 درصد پرداخت تسهیلات خرید مسکن خبر داد و گفت: پیش‌بینی شده بود سالانه 120 هزار فقره حساب در صندوق پس‌انداز یکم افتتاح شود که این رقم هم‌اکنون از مرز 150 هزار فقره عبور کرده است.
ابوالقاسم رحمی‌انارکی اظهار کرد:‌ معمولا اواخر فصل پاییز و فصل زمستان هم بحث ساخت و ساز مقداری با رکود مواجه می‌شود و هم این‌که فصل جابجایی و خرید و فروش واحد مسکونی کاهش می‌یابد. این موارد می‌تواند از عوامل تاثیرگذار در بازار مسکن باشد.
وی تصریح کرد: ‌ازسوی دیگر صندوق پس‌انداز مسکن یکم بانک مسکن به دوره بلوغ خودش رسیده است. خوشبختانه به لحاظ افتتاح حساب از مُدل‌های حساب بانک مسکن جلوتر است.
وی با یادآوری این‌که در مُدل‌های بانک مسکن پیش‌بینی کرده‌ بودیم سالانه حدود 120 هزار فقره حساب در صندوق پس‌انداز یکم افتتاح شود،‌ افزود: همچنین پیش‌بینی کرده بودیم که 84 هزار فقره استفاده شود، اما تاکنون بیش از 150 هزار فقره حساب صندوق یکم در بانک افتتاح شده است.
25 هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری بازآفرینی می‌شود
وزیر راه وشهرسازی هم با بیان اینکه هدف ما در بازآفرینی شهری ارتقا منزلت و کیفیت زندگی مردم در داخل شهرها است، گفت: 25 هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری در کشور بازآفرینی می‌شوند.
عباس آخوندی در حاشیه این مراسم افزود: در یک دوره 5 ساله قرار است 66 هزار هکتار از بافت‌های فرسوده شهری در کشور بازآفرینی شود.
وی اظهارداشت: اگر در هر هکتار از این بافت‌های فرسوده شهری 100 نفر ساکن شوند در این صورت 6 میلیون و600 هزار نفر در واحدهای مسکونی بازآفرینی شده در این مناطق ساکن می‌شوند و کیفیت و منزلت اجتماعی آنها نیز ارتقا می‌یابد.
وزیر راه و شهرسازی گفت: اداره شهرها دیگر با فروش تراکم و سوداگری عملی نیست و باید با تراکم کم همه این بافت‌های فرسوده شهری بازسازی شوند تا منزلت اجتماعی ساکنان آن نیز در محلات هدف ارتقا یابد.
وی گفت: آغاز عملیات ساخت این 100 واحد مسکونی در یک منطقه جنوب شهر تهران برای نخستین بار تغییر رویکرد خوبی براساس هویت ایرانی است تا ما به داخل شهرها توجه داشته باشیم، نه این که هزاران میلیارد تومان از سرمایه‌های کشور را در بیابان‌ها ساختمان بسازیم و ثروت ملی را هدر دهیم.
آخوندی افزود: با فروش تراکم و سوداگری و تجارت شهری در ایران هم‌اکنون شاهد احداث ساختمان‌های بدقواره در سطح کشور هستیم و این نشان می‌دهد که چگونه شهرهای ایران نتیجه سود خوش تجارت شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در این مراسم گفت: بزرگترین دستاورد دولت تدبیر و امید به جای بیرون شهرها توجه به درون شهرها است، زیرا در 40 سال گذشته همواره به بیرون از شهرها توجه شده و تغییر این رویکرد مهمترین سیاست دولت در حوزه بازآفرینی شهری است.
نادر محمدزاده افزود: در استان تهران ما 15 هزار هکتار بافت فرسوده داریم که هم‌اکنون چهار میلیون و 500 هزار نفر در این بافت ساکن هستند و مجموع خانوارهای ساکن این بافت‌ها در استان تهران یک میلیون و 100 هزار خانوار است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران بیان کرد:هر چند که در بسیاری از شهرها کاهش صدور پروانه ساختمانی مواجه بودیم، اما در بافت‌های فرسوده شهر تهران صدور پروانه‌های ساختمانی امسال افزایش یافته است.
وی تاکید کرد: امروز تلاش همه دست اندرکاران و دولت ساماندهی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده شهری است تا هرچه می‌توانیم مساحت بافت‌های ناکارآمد شهری کاهش یابد.


ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه: